Martina Buriánová

  1. Představení

Jmenuji se Martina Buriánová. K polymerové hmotě jsem se dostala náhodou před dvěma lety. Kamarádka, která věděla, že stále něco tvořím, mi věnovala útlou knížku Šperky z polymeru. Začala jsem podle ní zkoušet první šperky.

Polymerová hmota mne zaujala natolik, že jsem stále hledala na internetu nové a nové informace. Při takovémto hledání jsem nalezla odkaz na Polymerovou školu. Hned jsem se zapsala. Díky PŠ a lidem, které jsem díky ní potkala ve virtuálním světě Facebooku a některé i na živo při Polymerovém srazu v Brně, se má tvorba výrazně posunula. Od počátečního „ občas tvoření“ jsem se dostala ke každodennímu tréninku a navrhování šperků. Mým snem je vytvářet originální šperky, které by obstály v galeriích a buticích. Zároveň mne naplňuje vymýšlení nových vzorů a postupů, které bych ráda zúročila při workshopech pro ostatní fimo umělce. Ke svým cílům kráčím pomalých krůčcích, které mne posouvají dopředu.

Snažím se zapojovat do všech výzev a soutěží vyhlášených PŠ nebo na FB (Československá šperkařská výzva, Challenges in polymer clay). Velkou výzvou je pro mne i zakázka vytvořit šperk k určitým šatům.

Příkladem je tato sada šperků na zakázku. Na látce byly abstraktní květy, které měly tvořit motiv šperku. Jednotlivé lístky jsem seřezávala z canů, které jsem si poskládala ze stejných barevných tónů, jaké byly na šatech. 

Každé téma je pro mne hnacím motorem. Pokaždé se snažím o něco nového a originálního.

První výzvou, která mne velmi ovlivnila, byla na téma textury a inkousty. Poprvé jsem vytvořila šperk se složitější stavbou.

Náhrdelník byl ze tří vrstev. Na vnitřní kruhy jsem použila inkoustové pláty podobných barev, tak aby vzbuzoval dojem zamrzlého jezera. Horní část je vypouklá, skládaná z canů a zdobená texturou s akrylovými barvami.

Výsledkem „ Kovaného polymeru „ bylo 2. Místo v ČSŠV, 1. Místo v Challenges a nabídka PŠ být bonusovou lektorkou pro 2. Ročník Polymerové školy s natočením videoworkshopu.

Zároveň jsem posílala šperky do dalších výzev:

Dalším šperkem, který mne posunul o kousek dál je zentaglový šperk do Challenges in polymer clay na téma  Bílá + 1 barva - který získal 1. Místo Jedná se o oboustranný šperk vytvořený jako dutá lentilka s propadlým předním dílem, který na druhé straně tvoří vykukující vypouklinu. Zatím můj šperk s nejsložitější stavbou.

Prozatím mým posledním krůčkem ke splnění mého snu je prezentace vlastních návrhů broží v pražské galerii Artesilver na výstavě „Broží léto 2015“, kde vystavuje cca 50 výtvarníků a šperkařů.

Právě tato výstava mne inspirovala k návrhu jiného použití motivu zentagle a návrhu „Zentaglových broží“, jejichž postup jsem použila v Originálním projektu pro závěrečný projekt v PŠ.ZÁVĚREČNÝ PROJEKT

Zentaglový náhrdelník a prsten

Zentagle je úžasná a uklidňující forma kreslení. Základem je stále se opakující geometrický motiv, pomocí kterého můžete nakreslit jakkoliv velký obraz. 

Nejedná se o jeden jediný šperk, ale o stavbu a použití této techniky v široké paletě možností jak barev, tak tvarů.

Tato technika je velmi variabilní a záleží na fantazii, jaký tvar zentagle bude mít


    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.