Hana Bártová

Jmenuji se Hana Bártová a jak sem vlastně začala s FIMEM? Pracuji jako vedoucí výtvarných kroužků na Domě dětí a mládeže, stále hledám nové možnosti tvoření, inspirace, nápady a tak jsem se setkala i s FIMEM. Ze začátku to byla jen hmota podobná plastelíně, ale postupem času jsem začala poznávat, jak je výjimečná, jaké má možnosti použití, jak je tvorba s ní různorodá a plná překvapení. Polymerová hmota je velice variabilní. Můžeme vytvářet přesné geometrické tvary v konkrétních barvách. Ta stejná hmota nám umožňuje barvy kombinovat, melírovat, vytvářet až malířské efekty! Propojení jednotlivých barev nám nezpůsobí „špinavou barvu“ jak bychom mohli očekávat po zkušenostech s jinými materiály. Ne, barvy zůstanou zářivé. Mísí se jako barvy na paletě! Myslím, že tuto vlastnost bych označila jako velmi výjimečnou. Za důležitou vlastnost hmoty pro tvorbu považuji také možnost vytvářet drobné detaily z hmoty, které se bez problémů spojí s větším celkem. FIMO se tak stalo nedílnou součástí mojí práce i srdeční záležitostí.
V tvorbě jsem stále začátečníkem, neustále se učím a pomalu pronikám do tohoto různobarevného světa. Prozatím nemám vyhraněný styl ani techniku, spíše zkouším a hledám. Nechám se vést samotnou tvorbou a širokou možností využití materiálu. Mám ráda barvy. Mnohdy jsou samotné barvy inspirací pro vznik nového výrobku. Tato radost z barev je zřejmá i na mých výrobcích. Jsou pestré, barevně výrazné. Pořád se mám co učit a především musím zapracovat na finální úpravě svých výrobků. Díky Polymerové škole jsem se naučila mnoho užitečných věcí, které se týkají úplných základů, až po inspiraci tvorbou skvělých lektorů. A nesmím samozřejmě zapomenout ani na práce mých šikovných spolužaček.
A co dál? Práci s FIMEM bych se chtěla dále věnovat. S dětmi si budeme dál hrát a budu je učit poznávat tuto skvělou hmotu. Do budoucna se chystám organizovat tvůrčí kurzy pro děti i dospělé. Časem až naberu více zkušeností a vytvořím si svůj osobitý styl, zkusím svoji práci nabídnout také k prodeji. Zatím jsem ráda, že udělám radost svým kamarádkám a rodině a občas se ozdobím mým šperkem.

1. Má tvorba

Před Polymerovou školou online

Tvorba během Polymerové školy online

Projekt „ V krajině „

Motivaci a inspiraci k závěrečné práci jsem hledala v přírodě. Při procházkách krajinou jsem si všímala její rázovitosti, barevnosti a tvarosloví, které se v přírodě nacházejí. Tyto vizuální vjemy jsem poté stylizovala do své práce. Z jednotlivých barev jsem vyřezávala nepravidelné geometrické tvary a v rytmickém řazení vypozorovaném v krajině jsem je kladla vedle sebe. Pro obohacení povrchové struktury šperku jsem vybrané geometrické tvary vyzdobila rytím.

V obdobném duchu vznikly i další doplňkové šperky.