Studentské rozhovory Polymerové školy online – Štěpánka Boháčková – polymerová tanečnice

Štěpánka Boháčková  – polymerová tanečnice

Štěpánka žije s manželem a dvěma dětmi, dvěma psy a malým kocourkem zvědavcem na malé vesnici v srdci Vysočiny. Je studentkou Polymerové školy online a mojí dobrou kamarádkou.

Štěpánko, zkus trošku představit sebe, své zájmy a svoji rodinu.

Narodila jsem se v Jihlavě, ale nyní ráda prohlašuji, že jsem vesničan. Baví mě tady ten společenský život, který se snažím i spoluvytvářet. Mojí velkou vášní je zahrada a vše kolem ní. Koníčků mám velkou hromadu. Než jsem propadla kouzlu polymerové hmoty, ráda jsem malovala, převážně na hedvábí. Kromě polymeru bych ráda zmínila především tanec. Už deset let se věnuji orientálnímu tanci, poslední tři roky také flamencu a nesmím zapomenout na naši venkovskou skupinu „tanců“ – Studnický 6tet, kde tančíme pro svoji radost a obveselení ostatních.

Jak ses dozvěděla o polymerové škole? A jak ti pomohla ve tvé tvorbě?

Polymerovou školu jsem objevila velkou náhodou. Dcera dostala k narozeninám malou soupravu Fima a tak jsem začala hledat, co se s tím dá dělat. Moc mě nezaujaly návody pro začátečníky, ale po dalším hledání na mě vykoukla usměvavá tvář Dany Phamové s jejími uchvatnými duhovkami. A už jsem jela na polymerové vlně. Po chvíli váhání jsem objednala v roce 2014 kompletní dvojročník POŠ.

S velkým nadšením jsem se pustila do objevování dalších možností. Největší plus školy pro mě je to, že jsem získala přátelství podobně smýšlejících lidí, kteří jsou ochotni nezištně poradit a podat pomocnou ruku. A jsem moc ráda, že jsem našla tebe (Kamilu Košťálovou pozn. autora).

A co dcera, zapojuje se s tebou do výroby polymerových šperků? Radíte se spolu?

Dcera se už polymerem nezabývá. Vrhla se ve velkém na kresbu a vše přenechala mně. Stále je mým velkým rádcem a chodím k ní na konzultace, není nad mladé oko. Pořád je mým učitelem v ketlování, to jí jde lépe než mně.

Štěpánko, jak a kde vznikají tvé nápady?

Nápady vznikají víceméně spontánně. Mám sice bloček nápadů, ale podle něj moc netvořím. Prostě přijde nápad a když se zadaří, tak ho převedu do reálu. Nejoblíbenější šperky jsou asi náušnice, těch mám největší hromadu. Mám svojí velmi neuspořádanou pracovnu, takovou malou komoru, která původně měla sloužit k ukládání věcí, pak jsme sem přestěhovali PC a časem přibyl stůl na šití. Nyní je šicí stroj uklizený v polici, veškeré místo zabírá polymer a všechen nepořádek je spojený právě s ním. Jediná velká nevýhoda je, že je pracovna v podkroví a v létě je zde velké teplo. Až ji někdy uklidím, tak vám ji vyfotím.

Na čem teď momentálně pracuješ?

Zrovna teď mi toho na stole leží víc a nic není dokončené. Mám tu jedny náušnice – tulipánky podle Moniky Brýdové a chci si k nim udělat náhrdelník. Tulipánky jsou momentálně u mě v kurzu, baví mě vymýšlet různé varianty. Naposledy jsem si hrála s razítky a vyráběla rybičky pro děti na MDD v tématu rybolov. Mohu jen doporučit, je to velmi příjemný relax.

Jaký je tvůj nejoblíbenější šperk a jak vznikl?

Mám ráda všechny mé šperky. Nejčastěji u mě najdete šperky tyrkysové. Ale pokud bych měla vybrat, tak za všechny Slunečnicový náramek a Kabelka (ta mi dala nejvíc práce – od vymýšlení konstrukce až po realizaci) a náramek Tep srdce. V té době jsem ještě nevěděla jak na to, takže to byl takový pokus/omyl, ale jsem pyšná na svou myšlenku a realizaci.

Z posledních věcí bych ráda zmínila Spirálu, kachličku, kterou jsem posílala do projektu 10×10. Ta je teď asi nej.

A jak jsi na tom se soutěžemi?

Soutěže mám ráda. Nejvíc jsem pyšná na svoji soupravu Tep srdce do Československé šperkařské výzvy, kdy jsem prvoplánově nechtěla dělat nic se srdíčky, ale chtěla jsem život a lásku vyjádřit jinak. Pak Challenge na téma Microworld a moje Pylové zrno v makro pojetí.

Štěpánko, děkuji ti za rozhovor a mám na tebe poslední otázku – koho jsi vybrala jako další perličku na naší šňůrce?

Ze svého seznamu velmi zajímavých osobností, které jsem na své polymerové cestě potkala, bych chtěla vědět víc o své spolubydlící z polymerového srazu v Brně, Báře Daňové.

Ptala se Kamila Košťálová

Stylistická úprava Dagmar Kakáčová

Grafická úprava Martina Průšová

Polymerová škola online