Studentka Polymerové školy on-line – Marcela Lisíková – Barevné šperky Maya

Je mi velikou ctí, že vám mohu představit další naší kamarádku – fimařku  Marcelu Lisíkovou. Je to velice milá a sympatická osůbka. Poprvé jsme se oslovily na facebooku díky Polymerové škole a následně jsme se osobně setkaly na velikém polymerovém srazu v Brně.

Marcelko, hned na začátku tě poprosím, zda bys nás nechala nahlédnout škvírkou dveří do tvého soukromí.

Bydlím a pracuji v Ostravě. Mám skvělého a milujícího muže, úžasného syna, báječnou rodinu a roztomilou kočku Mayu. Moje zaměstnání je čistě administrativního charakteru, a tak od papírů a počítače ráda utíkám do pestrobarevného světa polymerové hmoty, která je také mým jediným koníčkem.

Jak jsi se dostala k fimování ? Popiš nám trošku tvoji polymerovou dráhu.

Moje kreativní dráha je docelá krátká. Před dvěma lety jsem začala s korálkováním a drátkováním. Návody jsem nacházela v knížkách a na internetu a na chvíli to stačilo. V té době jsem si začala uvědomovat, že pokud budu chtít vyrábět složitější šperky, budu muset navštívit nejeden kurz. Pak jsem ale koncem léta měla úraz a zůstala s nohou v nechodící sádře celý měsíc doma. Tehdy jsem při svém internetovém brouzdání zkoumala šperky z polymeru, které mě fascinovaly čím dál víc. Jsem člověk, který se dokáže opravdu viditelně nadchnout a tak jsem k narozeninám dostala startovací sadu pro práci s polymerem. První pokusy nebyly špatné, ale opět mi bylo jasné, že bez vzdělávání se to neobejde. Při hledání kurzů jsem objevila Polymerovou školu a bylo štěstí, že se za pár dní zahajoval 1. ročník. Od té doby jsem prošla i 2. ročníkem a kurzy “naživo” jsem absolvovala zatím dva, jeden s Hanni Viktorovou a druhý s Danielou Klein.

Ukážeš nám svoje polymerové království ? Místečko, kde tvoříš ?

Mám takový malý koutek doma, pracovní stůl, židle, skříňka, trouba na pečení a stolní lampa. Ono ani víc není potřeba a možná je to tak i lepší, protože si aspoň vždycky po sobě hned uklidím. Jen trochu zápasím s úložným prostorem, hlavně když si pořídím další nové pomůcky a materiál.

Tvoje šperky jsou vkusné, něžné a precizně vyhotovené. Hned v prvním ročníku mě  velmi zaujal tvůj „Fialkový“ náhrdelník a prorokovala jsem mu, že vyhraje. Tak se také stalo. Stejný úspěch jsi také slavila v soutěži Rozlišovák. Sklízela jsi ještě jinde takové podobné úspěchy ?

Je hezké, že si pamatuješ můj “Modrofialový” set. Tehdy jsem z vítězství měla ohromnou radost, protože s polymerem jsem pracovala teprve 3 měsíce a tohle byla úplně první soutěž, které jsem se zúčastnila. Další úspěch jsem měla v soutěži Československá šperkařská výzva na téma geometrie se šperkem “Mozaika”, pak druhé místo v soutěži Rozlišovák, kde bylo zadáním šperk s logem Polymerové školy, a můj závěrečný projekt z 1. ročníku PŠ byl vybrán mezi 12 vyvolených. Posledním úspěchem byla soutěž Lady.cz, kde byl vybrán můj šperk jako cena pro výherce 8. kola soutěže.

 

Otázka, která nesmí chybět. Kde hledáš inspiraci ?

Nejvíc na internetu, úžasný je třeba Pinterest. Je tam tolik fotografií všeho možného, že čerpat se dá neomezeně. Ale taky všude kolem sebe, venku na procházce, v butiku, v časopisech, je to různé. Jen bych si ještě měla zvyknout nosit u sebe zápisník a dělat si náčrty a popisky. Bez něj se mi sem tam nějaký ten nápad rozplyne.

Jak jsi na tom s volným časem ? Kolik ho můžeš věnovat tvůrčím činnostem ?

Čas je můj věčný boj. Nejradši bych tvořila každý den nebo aspoň obden. Ale většinou je to o víkendu, kdy si na to vyhradím dostatek času, třeba i celý den. To obyčejně udělám šperk kompletní a může do světa. Přes týden je to práce na etapy. Nesvědčí mi ponocovat, takže 2-3 hodiny maximálně a jen občas.

Jaký druh polymerových šperků vyrábíš nejraději ?

Nejraději dělám sady náhrdelníku s náušnicemi, protože mám ráda věci sladěné. Občas k nim udělám i náramek a chystám se vyzkoušet i prsteny. A co se týká použité techniky, tak nejlépe nějakou novou, anebo se ráda vracím k těm, které mě hodně bavily.

Jak se ti líbí studium na Polymerové škole ? Co ti škola dala ?

Tak určitě mi dala hodně. Především mé dosavadní znalosti bych bez ní určitě neměla. Naprosto mi vyhovuje studium formou videí, protože za dva roky bych tolik kurzů nenavštívila. Jako obohacení studia vnímám lekce týkající se focení, designu, autorských práv, marketingu. Díky škole vím, že je důležitá i vlastní prezentace a tak vznikla nejdříve stránka na Facebooku s názvem Barevné šperky Maya a později webové stránky www.mayadesigns.cz. A v neposlední řadě díky Polymerové škole patřím do party úžasných lidí, které spojuje vášeň pro polymerovou hmotu

Marcelko děkuji ti za rozhovor a koho nominuješ dalšího?

Na další povídání nominuji úžasného človíčka, Mirku Marečkovou, která nesmí chybět a těším se na její příběh o tvoření z polymeru.

Polymerová škola on-line

Foto: Marcela Lisíková

Text: Jana Kocourková

Stylistická a grafická úprava: Marcela Lisíková

Komentáře