Perleťový etnonáhrdelník

 

Tento projekt vznikl, jak jinak, než náhodou... Hrála jsem si a zkoušela... a přitom přišla na zajímavé chování perleťové hmoty a jednoho odstínu inkoustu. Vznikl zajímavý vícebarevný efekt při použití jediného odstínu inkoustu. vznikal krásně „přírodní“ perleť. Zkusila jsem přeleštit... a bylo to. Nákresů moc nebylo. Jedna nepublikovatelná čmáranice a pak už jen ruce, modelování, skládání, řazení na stole, jeden ztracený kousek a nové skládání... Prostě tvoření tak trochu živelné. Nakonec nekonečné ketlování, vztekání se s lámavými drátky a konečně hotovo.


Hanka Kymrová

Hanka Kymrová (56 let, Praha)

Ještě za starého režimu jsem studovala návrhářství hraček, ale pohybovala jsem se spíš v oblasti propagačního výtvarnictví, prošla pár kancelářemi, dokonce i účtárnou, a teď už přes dvacet let pracuji v redakci jednoho vědeckého časopisu, byť s vědou jako takovou mám společné jen to, že ve výzkumu pracovali moji rodiče 🙂

Mám spoustu zálib, ale nevěnuji se všem najednou, to by se nedalo, jde to spíš v takových vlnách, vždy nějakou dobu něco převažuje. Zkoušela jsem toho opravdu hodně. Mnoho let se motám kolem keramiky, jezdím v létě malovat do přírody pod vedením lektorů z Národní galerie a AVU.

Občas se věnuji i psaní, především básniček (možno se podívat tady: http://www.piste-povidky.cz/profil/hanaka ). Baví mne i divadlo, zpěv...

Tvořím pořád, co pamatuji, už od dětství. Mezi jiným je to dobrý způsob, jak překonat různé „nepřízně osudu“. Nestane se mi, abych neměla co dělat, když v osobním životě něco nevychází, a především mne tvoření opravdu těší... Zkouším, na co přijdu, mám takovou „úchylku“, potřebuji si vše „ohmatat“, i když se konkrétní technice později nevěnuji. Ale kolikrát jsem sama překvapená, jak se různé druhy tvoření prolínají a doplňují. To mne na tom baví. Výčet zkoušeného výtvarného? Například grafika, košíkaření, tiffany, korálkování, drátování, kreslení, koláže, malba na hedvábí, šití, pletení...

K polymeru jsem se dostala celkem přirozeně. Při zkoušení „všeho“ jsem jej někde cestou potkala, kde, to už vlastně přesně nevím. Kdybych to vzala do důsledků, tak jsem už jako holka vyráběla nějaké „šperky“ z moduritu, vlastně jakéhosi předchůdce Fima, a protože byl jen bílý, máčela jsem ho v silném čaji, aby získal přírodní vzhled. Pak jsem jednou objevila bezbarvý lak v rezaté plechovce a ten byl úžasný na patinování :o).

Fimo jsem si zkusila nejdřív na nějakých akcích na jeho prodej, pak postupně absolvovala několik kursů různého rozsahu, nahamounila pomůcky... a už to jelo. 🙂 Myslím, že to pomalinku začalo asi tak před čtyřmi pěti lety. Pak jsem „potkala“ Polymerovou školu a od té doby nemám kde hostit návštěvy, stůl je plný Fima a „udělátek“... Baví mne variabilita hmoty.

Tvořím hlavně šperky. náhrdelníky, resp. přívěsky, náušnice a sem tam nějakou brož. Náramky moc ne, to asi proto, že je sama nenosím 🙂 Moc mne neoslovují různá zvířátka, Fimem omotané lžičky a podobně. Tak ještě nějaká ta ofimovaná Nivea nebo plechovka, do které mohu něco schovat, ale těch jsem moc neudělala.

To, co dělám, musí být aspoň částečně „moje“. Vidím mnoho nápadů, ale pak se mi nějaké dva spojí a něco nového. Vlastně si neustále nacpávám hlavu informacemi a vjemy, ono se to tam nějak míchá a občas pak zase něco vypadne ven... :o)  Mám ráda střídmost a nepřeplácanost. Spíš tíhnu ke grafickým věcem a jednoduchým tvarům. Když výrobek nepůsobí těžkopádně, když má „vtip“ a lehkost. Ale výjimka potvrzuje pravidlo, takže občas se stane, že i nějaká ta kytička či kraječka projde „cenzurou“.

Možná se čeká, že tu budu říkat něco o velké kariéře ve Fimo-světě.... Přesvědčovat tím o potřebě být ve Dvanátce vyvolených. Ale asi i vzhledem k věku vlastně nemám extra vysoké cíle, což bych zrovna na tomto místě asi neměla říkat :-). Ale to jen zůstávám nohama na zemi, budu ráda, když se moje věci budou líbit a prodávat se natolik, aby se mi vrátily investice do nich vložené, případně, kdyby mi Fimo vydělalo na kurzy, které bych ještě ráda absolvovala. Ale jak už jsem někde psala, prostě mám ráda výzvy...

 

Facebook: https://www.facebook.com/pages/HanaKa/174076476118693
(Bohužel, s focením a vkládáním obrázků jsem pořád poněkud ve skluzu 🙂 )