Voňavý levandulový přívěšek

Na svém projektu jsem začala pracovat v únoru 2014. Prvotním nápadem bylo vytvořit sérii voňavých šperků. Projekt nazývám „Duté voňavé korálky“ nebo "4D-korálky". Projekt sestává ze dvou technik, které se dají používat samostatně či v jednom šperku. Samostatně lze používat postup výroby „dutého korálku“ a „voňavého korálku“, oba postupy lze  spojit do jednoho šperku nebo je spojit s jinými technikami. Jako první vznikly "4D - kávové korálky", korálky, které jsou duté a voní čerstvě mletou kávou.

Pro soutěž 12 vyvolených jsem si zvolila výrobu korálku s další vůní "4D - levandulový přívěšek". Levandule je velice oblíbená květina a mít na krku přívěšek s její vůní je velice příjemné. Vůně se uvolňuje postupně a při mírním pohybu ji ucítíte. Vůně levandule uklidňuje.

            Přední strana přívěšku je modelovaná z proužků hmoty vytlačených z extruderu. Ozdobena je ručně vymodelovaným květem levandule. Dutina korálku je také vytvořena z proužků z extruderu. Zadní strana přívěšku je plná, texturovaná. V dutině je uložena vrstva filcu, která je napuštěna levandulovým olejem, který zajišťuje postupné a dlouhotrvající uvolňování vůně a díky přední straně s otvory lze olej v budoucnu doplnit.

 

Blanka Procházková

V následujících řádcích bych se Vám ráda představila: jmenuji se Blanka Procházková a tvoření všeho druhu mě provází od dětství. S polymerem – moduritem jsem se seznámila zhruba ve svých deseti letech, kdy jsem z něj vytvářela šperky a různé misky nebo obrázky na zeď. Po dlouhé přestávce jsem se k polymeru dostala podruhé, když jsem k vánocům v roce 2010 dostala šperky z polymeru a navíc knížku o výrobě polymerových šperků. Moc se mi to líbilo, chtěla jsem si práci s polymerem vyzkoušet a tak jsem se v březnu 2011 zúčastnila prvního polymerového kurzu u Petry Nemravové.

             Do tvoření z polymeru jsem se zamilovala. Stalo se mým báječným relaxem vedle mého velmi náročného zaměstnání. Měla jsem tu čest se učit od těch nejlepších polymerových umělců. Během čtyř let práce s polymerem jsem absolvovala velké množství kurzů a workshopů tuzemských i zahraničních lektorek, poznala jejich styl práce, načerpala mnoho zkušeností.

            Polymerová hmota mě neustále překvapuje nekončícím množstvím možností jejího zpracování, kombinací barev a tvarů a hlavně možností kombinace s technikami z jiných výtvarných oborů. Šperky ráda doplňuji filcem, drháním, cínováním a komponenty z modelovacího stříbra. Ze stejného vzoru obvykle dělám celou sadu šperků. Mám ráda technicky dokonalé, leštěné šperky. Na druhou stranu mi nejsou cizí organické šperky imitující přírodu. Dopředu mě pohání nekonečná touha zkoušení nových technik a vymýšlení vzorů.

            V průběhu roku 2013 jsem se přihlásila v rámci svého "polymerového vzdělávání" do prvního ročníku Polymerové školy. Většinu postupů zpracování polymeru vyučovaných v prvním ročníku jsem sice již znala, ale přesto byla výuka pro příjemnou rekapitulací základních technik.