Můj projekt vznikl z myšlenky, která se mi už nějakou dobu honila v hlavě - zda by šlo udělat dutý tvar v dutém tvaru (popř. ještě v dalším dutém tvaru a třeba ještě … ;-)), rovnou vcelku, bez slepování či jiného následného spojování. Začala jsem s pokusy a ukázalo se, že to jde, chce to jen trpělivost.

Na této technice se mi líbí, že ji lze použít velmi variabilně – na šperky, ozdobné předměty, talismany, lze použít jak jednobarevné plátky, tak blendy, lze nechat povrch hladký či ho různými nástroji otexturovat, lze vytvořit téměř jakýkoli tvar – prostě je použitelná jakkoli a na cokoli, omezením je v podstatě jen vlastní fantazie.


Marcela Havelková

Narodila jsem se a téměř celý život žiju v Praze, byť mě to vždy táhlo spíše k přírodě, což mělo vliv i na volbu studia krajinného inženýrství. S výtvarnými činnostmi jsme se průběžně potkávali a oťukávali - kreslení mi celkem šlo vždycky, v dětství mě babička učila vyšívat, pak jsem zkoušela háčkování, pletení, šití, prošla jsem si výtvarkou se zkoušením různých grafických technik i řezbářským kroužkem. V dospělosti jsem zůstala u občasného šití, kreslení, rok chodila na keramiku (pak dílnu vyplavila povodeň), naketlovala si několikero náušnic z korálků a k tomu pořád fotila, což je mou další velkou láskou. Výtvarno mě vlastně svým způsobem dlouhá léta provázelo i v práci v podobě počítačové grafiky a tvorby map.

Osudový moment v mém kreativním směřování nastal na konci roku 2011, kdy jsem u dětí na horách zahlédla takovou "divnou modelínu", moc mi to s ní nešlo, ale něco mě na ní přitahovalo, a tak jsem si koupila prvních pár kostek, nástrojů a začala experimentovat. Našla jsem na internetu spoustu návodů a inspirací, různě zkoušela vlastní verze a přístup k materiálu.

Na jaře 2013 na mě někde na internetu vykoukla informace o Polymerové škole online, což mě zaujalo, protože na živé kurzy jsem neměla odvahu jít a toto se jevilo jako dobrá varianta, jak si rozšířit obzory.

Díky Polymerové škole jsem si utřídila své vlastními pokusy nabyté zkušenosti, doplnila pár mezer a hlavně potkala výzvy (což je, jak jsem v průběhu času zjistila, obrovský hnací motor posunu v mé tvorbě). A v neposlední řadě jsem se odhodlala začít chodit i na ty živé kurzy – a tím se dostala k dalším úžasným projektům, technikám i úžasným lidem. To vše mě velmi obohatilo – a neskromně si říkám, že i já snad něčím obohatila ostatní :-).

Ráda tvořím na zadaná témata či barevné palety. Tvořím stále hlavně pro radost – svou i případných zákaznic, vždy mě potěší, když mé šperky dělají radost jiným.

Pro moji tvorbu jsou typické barvy, hravost a spíše intuitivní způsob tvoření – raději nechávám hmotu, ať si sama řekne, čím chce být – i když nějaký náčrtek si občas také udělám ;-).

 

Mou tvorbu naleznete na:

http://marc-h.cz/

https://www.facebook.com/marc.h.polyclay

http://www.fler.cz/marc-h

http://www.flickr.com/photos/marc_h